PROGRAM FESTIVALU VĚDY 2019

Celodenní bohatý program Festivalu vědy bude populárním a interaktivním způsobem představovat (nejen) přírodovědné a technické obory.

Budete si moci na vědu a její výsledky v různých profesích „sáhnout“. Na mnoha venkovních stanovištích na travnaté ploše u Vítězného náměstí (Kulaťáku) v Praze 6 a v celé Technické ulici se budeme snažit přiblížit propojení vědy a jejího praktického využití.

Zjistíte tak, že ….věda má opravdu rozmanité podoby a využití….

Téma letošního ročníku je Věda v profesích

Podívejte se na záložku Doprovodný program a navštivte zdarma
veřejnou debatu ne téma „Je volba profese věda?“
a
koncert Komorního orchestru AKADEMIE Praha.

  • 4. září 2019
  • Účastníci akce
  • DOPROVODNÝ PROGRAM
DDM hl. m. Prahy
Dům dětí mládeže hl. m. Prahy
Volnočasové aktivity pro děti i dospělé

www.ddmpraha.cz

Dveře Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy se poprvé otevřely již v roce 1950 a vznikl mezi prvními v tehdejším Československu. Jeho zřizovatelem bylo prakticky po celou jeho historii hlavní město Praha. Jsme největší volnočasové zařízení v České republice. Pro všechny věkové kategorie nabízíme přes 500 kroužků, ateliérů, kurzů a oddílů. Zaměřením pravidelných činností uspokojíme i ty nejnáročnější!


DDM – PaVěda (parádní věda)
https://ddmpraha.cz/centrum-podpory-nadani
PaVěda (Parádní věda) je nový zájmový útvar DDM hl. m. Prahy, který má za cíl systematicky vzdělávat žáky, podchytit jejich talent a po ukončení základního kurzu jim umožnit rozvoj nadání na odborných pracovištích DDM hl. m. Prahy. PaVěda má v plánu naučit a rozšířit teoretické vědomosti a praktické zkušenosti spojené s přírodními vědami (biologie, fyzika, chemie) a základními technickými obory.


Daktyloskopie a jedinečné otisky!
Daktyloskopie pomáhá identifikovat osoby pomocí otisků prstů. Jak to, že nebyla daktyloskopie ani po sto letech nahrazena moderní technologií? Skutečně neexistují dva lidé se stejnými otisky prstů? Tyto a další otázky zodpoví návštěvníkům festivalu Parádní věda (PaVěda). Každý bude mít navíc možnost své otisky blíže prozkoumat něco se o nich dozvědět a zjistit tak že opravdu každý otisk je jedinečný!
DDM – stanice přírodovědců
https://ddmpraha.cz/stanice-prirodovedcu
Stanice přírodovědců je jedním ze středisek DDM hl. m. Prahy. Nabízíme především přírodovědně zaměřené kroužky, akce pro veřejnost, tábory a výukové programy. Konají se u nás krajská kola odborných olympiád (chemická, zeměpisná a biologická). Najdete nás na Smíchově, kde máme v zahradě výběhy se zvířaty a skleník s tropickým teráriem.


Chemie jak ji neznáte
Připravili jsme pro Vás tajné písmo, vůně i pachy, zapalování vodou, hady, sopku a řadu dalších efektů, Využijte příležitosti a zeptejte se chemiků na naše kroužky. Velké množství pokusů si pak můžete vyzkoušet v našich laboratořích vlastníma rukama.


Jak vznikl trilobit - geologická dílna
Vytvořte si u nás repliku prvohorního trilobita či druhohorního amonita. Napadlo vás, že i obyčejné tuhnutí sádry je chemická reakce? Dále si můžete vyzkoušet i základní vlastnosti minerálů - tvrdost, vryp či hustotu.
DDM - stanice techniků
https://ddmpraha.cz/stanice-techniku
„Stejšn“ je jedno ze sedmi středisek Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy. Jedná se o jedinečné místo, které má nepostradatelný význam pro volný čas dětí a mládeže. Svým technickým zázemím a uměleckým potenciálem dalece přesahuje hranice Prahy.


Kouzelný paprsek laseru
Laser nabízí různé možnosti použití. Od techniky až po medicínu. Viděli jste jak přesný je řez laserového paprsku? Nebo že kuchyně doma je vlastně laboratoř? Ne? Přijďte se o tom přesvědčit!


Co vám ukážeme ve „Stejšnu“?
Vedle mnohaleté tradice modelářských oborů se v posledních letech rozvíjí i další technické a vědecké oblasti formou moderních vzdělávacích metod. Technická sféra jde na „stejšnu“ ruku v ruce se sférou uměleckou. Na své si přijdou všechny tvůrčí osobnosti, jak technické tak umělecké.


ČVUT v Praze
České vysoké učení technické v Praze
Bouráme mýty o technice

www.cvut.cz

Že je technika nudná a že se hodí jenom pro kluky? Tyto a další mýty o studiu techniky se bude snažit vyvrátit a o přízeň návštěvníků Festivalu vědy ucházet, jedna z nejstarších a největších technických univerzit v Evropě, kterou je České vysoké učení technické v Praze. V Techzóně ČVUT se interaktivně bude představovat všech osm fakult i některé součásti. Návštěvníci zažijí tzv. „Vědu a techniku z ČVUT všemi smysly“. Zábavná věda z ČVUT v Praze bude všechny návštěvníky bez rozdílu věku zaručeně bavit!Zábavná věda z ČVUT - soutěž Mladý inženýr   
Návštěvníci se díky hře Mladý inženýr přesvědčí, že studium vědy a techniky, nejenom na ČVUT, může být zábavné a dobrodružné, ale především prospěšné pro naši společnost, a důležité pro budoucnost.

www.cvut.cz  a www.studujcvut.czFakulta jaderná a fyzikálně inženýrská - Hrátky s energií i částicemi
Přenos energie vzduchem, detekce částic létajících všude kolem nás (a také skrz nás), princip 3D obrazu či třeba hrátky s vysokým napětím, to vše čeká návštěvníky Festivalu vědy na stánku Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI). Zástupci z několika kateder nejen vysvětlí principy předváděných ukázek, ale u mnohých z nich si bude možné vyzkoušet si je na vlastní kůži.

www.fjfi.cvut.czFakulta biomedicínského inženýrství - Člověk, sanitní vůz FBMI a Ochrana obyvatelstva
Detektor lži
Vyzkoušejte si vyšetření na detektoru lži. Vyšetření detektorem lži spočívá v měření několika fyziologických parametrů, jako jsou dechová a tepová frekvence, změna krevního tlaku, změna galvanického odporu kůže a změny v hlase. Základním principem detektoru lži je skutečnost, že autonomní nervový systém, který tyto fyziologické veličiny řídí, nemůže být ovlivňován vědomě a člověk tak není schopen kontrolovat veškeré reakce svého těla.

Sanitní vůz FBMI
Prohlídka sanitky, vybavení a měření cukru v krvi, měření tlaku, masáž srdce na figuríně určené k nácviku masáže srdce – nový sofistikovaný model a ukázky práce záchranářů.

Expozice člověk
Model lidského těla - pro malé návštěvníky je připraven jednoduchý poznávací kvíz (razítka s orgány, razítka s kostmi správně umístit do předlohy člověka). Mikroskopické preparáty, jednoduché chemické pokusy.

Roboruk
Uvidíte, že ovládání roboruka pomocí svalů není zase až tak jednoduché.

Ochrana obyvatelstva
Expozice představuje zejména vybrané prostředky z oblasti ochrany obyvatel a individuální ochrany proti chemickým, biologickým, radiologickým, nukleárním látkám a proti bojovým chemickým látkám a zbraním hromadného ničení. Prezentovány jsou základní jednoduché i komplexní prostředky detekce, osobní ochrany, zásahového vybavení a dekontaminace, které používají složky integrovaného záchranného systému, zejména Hasičský záchranný sbor České republiky a Armáda České republiky. K vidění bude i dekontaminační sprcha.

www.fbmi.cvut.czFakulta strojní a Fakulta elektrotechnická - Studentské formule
Rok co rok týmy našich studentů konstruují a staví své sny - studentské formule (elektroformule a formule se spalovacím motorem). Každé léto je s hrdostí představují světu a účastní se mezinárodních soutěží, kde si vždy vedou nad míru dobře.

www.fs.cvut.cz
www.fel.cvut.czFakulta informačních technologií -  Virtuální prohlídka věnných měst českých královen
Ve virtuální realitě si budete moci prohlédnout, jak vypadala v minulosti města patřící českým královnám, tzv. Královská věnná města. Díky vznikající aplikaci navštívíte budovy, které již dávno neexistují.

www.fit.cvut.czFakulta stavební - Neobvyklá vodní stavba a remorkér coby měřící zařízení
Model slalomového kanálu
Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak se chová plavidlo – kajak na modelu slalomového kanálu, který byl vytvořen pro olympijské hry v Rio de Janeiro 2016. Model má věrohodný tvar koryta i břehů, rozvržení překážek a protéká jím proud vody.

Remorkér
Autonomně řízený model lodi určený pro automatické mapování dna vodních ploch. Model nese jednofrekvenční sonar, GNSS přijímač pro určení přesné polohy v reálném čase. Palubní počítač synchronizuje sběr dat z GPS a sonaru a ukládá je na kartu. Z dat lze vytvořit model dna.

Sjezdový kajak
Malý návštěvník si může vyzkoušet usednout do lodě, se kterou v reálném životě na slalomovém kanálu závodí sportovci. Může si vyzkoušet, jak se v kajaku sedí a jak se ovládá.

www.fsv.cvut.czFakulta architektury - Uděláme z tebe architekta
Taje perspektivy
Zjistíte, jak si s okem může hrát náš mozek. Na papírovém modelu si budete moci vyzkoušet oblíbený filmový trik.

Jak zazelenit dům?
Projekty světových architektů nám ukážou, jak si zlepšit mikroklima v ulici i v obývacím pokoji.

Šifra mistra Leonarda
Vysvětlíme vám, jak číst stavební výkresy a pomocí této znalosti si budete moci vyřešit tajnou šifru.

Dům a jeho fasáda
Jak může vypadat fasáda jednoho domu s jedním účelem, když ho navrhnou různí architekti současnosti. A jak by vypadal podle Tebe?

Je camera obscura obskurní?
Přijďte si tohoto předchůdce fotoaparátu prohlédnout i vyzkoušet.

www.fa.cvut.czFakulta dopravní - Bezpečná doprava
Dopravní simulátor
Vyzkoušíte si Dopravní simulátor, budete mít příležitost řídit vozidlo nebo motorku na speciálním simulátoru, který potěší jak malé, tak i velké návštěvníky. Simuluje řízení v provozu i na závodním okruhu, takže si budete moci vyzkoušet, jaké to je být řidičem a řešit různé situace, které se během jízdy mohou přihodit. A na závěr vás nemine testík dopravních znalostí - vyzkoušíme si, jak jste na tom. Bude to prostě taková škola hrou.

www.fd.cvut.czFakulta strojní - Bez strojaře to nejde
Budete si moci vyzkoušet simulátor jízdy ve studentské formuli našeho týmu CTU CarTech. Od členů týmu CTU CarTech můžete také zjistit, jak se k týmu připojit a konstruovat každý rok novou formuli, která se účastní mezinárodních závodů Formula student po celé Evropě. Na stánku Fakulty strojní uvidíte také projekty, které řeší studenti programu Letectví a kosmonautika. Jedná se o skutečné funkční modely, které uvidíte ve skutečnosti a budete moci zjistit, jak se třeba stát konstruktéry v letectví.

www.fs.cvut.czFakulta elektrotechnická - Elektro hrátky
Těšte se, bude to velké překvapení :-).

www.fel.cvut.czMasarykův ústav vyšších studií - Kolo štěstí
Přijďte se podívat na expozici Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT a zkuste si svoje štěstí. Třeba se  na vás štěstěna usměje. Tak proč to nezkusit?

www.muvs.cvut.cz

Akademie věd České republiky
Věda kolem nás

Akademie věd ČR a její pracoviště uskutečňují vysoce kvalitní výzkum v oblasti přírodních, technických, humanitních a sociálních věd. Nutnou součástí akademického poslání je snaha zajistit využití výsledků výzkumu dále ve vědě, ale zejména převod výsledků do praktického využití širokou veřejností.
www.avcr.cz


Ústav analytické chemie AV ČR (ÚACH)
www.iach.cz

Ústav se věnuje vědeckému výzkumu v oblasti analytické chemie, zejména výzkumu analytických a bioanalytických mikrometod, nanometod pro stanovení stopových koncentrací látek a vývoji přístrojové techniky ke zvýšení poznání metodologické úrovně dalších vědních disciplín.


Nanočástice pro značení biomolekul
Molekuly jsou velmi malé objekty a jejich detekce je obtížná. Možným řešením je připojení miniaturní značky, která umožní hledanou molekulu detekovat a pozorovat. Představíme Vám značky, které vyvíjíme: katalytické nanočástice (vytváří barevné produkty) a foton up‐konverzní nanočástice (poskytují tajemnou luminiscenci).Ústav makromolekulární chemie AV ČR (ÚMCH)
www.imc.cas.cz

Věnujeme se životnímu cyklu syntetických i přírodních polymerů.  Bez přírodních polymerů by život nebyl možný, a syntetické polymery jsou v mnoha oborech lidské činnosti již zcela nepostradatelné.  Výzkum zahrnuje oblasti medicínského využití polymerů, využití v průmyslu a elektronice až po recyklaci a likvidaci plastů.


Malý stan plný velkých molekul
Představíme vybrané možnosti využití polymerů (makromolekul) v blízké či vzdálenější budoucnosti v mnoha profesích a oborech. Současnost nevynecháme, na stánku budou po celý den i odborníci, zabývající se likvidací plastů šetrnými způsoby k životnímu prostředí, můžete se ptát.Ústav jaderné fyziky AV ČR (ÚJF)
www.ujf.cas.cz

Ústav jaderné fyziky AV ČR je klíčovou institucí pro základní výzkum v jaderné fyzice a využití jaderných metod pro další vědní obory. Jeho hlavními zařízeními jsou urychlovače. Podílí se i na mezinárodních výzkumech využívajících těch největších urychlovačů, například v laboratoři CERN.


Radioaktivita přírodní i umělá
Přírodní radioaktivita má původ v kosmickém záření a dlouhodobých radioaktivních prvcích v zemské kůře. Přijďte se podívat, jak funguje záření urychlovače i jak lze využít záření kosmické!Ústav experimentální botaniky AV ČR (ÚEB)
www.ueb.cas.cz
https://www.facebook.com/UEBavor

Ústav experimentální botaniky AV ČR, v.v.i. se zabývá výzkumem hormonálních regulací, rozmnožováním rostlin i přenosem signálu v rostlinných buňkách společně s výzkumem fyziologie stresu. Čteme genetickou informaci různých obilnin (hlavně ječmene a pšenice) i genetickou rozmanitost banánovníků.    


Fascinující svět rostlin
Přijďte si prohlédnout laboratorní rostliny pěstované na živných médiích ve skle. Dozvíte se, jak se rostliny brání před patogeny a co vše umí. A bude připravena i soutěž o drobné ceny.Mikrobiologický ústav AV ČR (MBÚ)
https://mbucas.cz

Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i. v současnosti představuje největší pracoviště v České republice, které komplexně studuje vlastnosti mikroorganizmů (bakterií, kvasinek, hub a řas) a savčích buněčných linií z hlediska základního výzkumu i z hlediska jejich praktické využitelnosti v průmyslu či medicíně.


Poklady mikrobiologie
Uvidíte fotky buněk s diamanty a prezentace 3D fotek bakterií a plísní i to jak vypadají plísně pod mikroskopem, jak se vizuálně liší karcinom a melanom a jak vypadají fluorescenčně značené bakterie pod UV lampou. K vidění budou i kvasinky, houby vyrůstající na agarech a rozdíl v typech agarů (např. krevní agar nebo čokoládový agar).Mikrobiologický ústav AV ČR. - Centrum ALGATECH Třeboň
www.alga.cz

ALGATECH - Centrum řasových biotechnologií vzniklo z původní Laboratoře pro výzkum řas, založené v roce 1960 v Třeboni. Třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR se zaměřuje na výzkum mikrořas, sinic a fotosyntetických bakterií a jejich využití v průmyslu a v medicíně. V současnosti patří centrum mezi světově uznávaná pracoviště základního i aplikovaného výzkumu.


Budoucnost patří mikroskopickým řasám
Drobné organizmy byly desítky let spojovány s nadějemi na výživu lidstva. I když se v masovém měřítku zatím nevyužívají, jejich potenciál je přesto obrovský nejen jako zdroj potravy, ale také třeba jako zdroj přírodních materiálů nahrazujících plasty.

ALGATECH představí způsob kultivace mikroskopických řas a sinic pomocí kultivátoru se sedmi válci vzorků, které mají různá zbarvení. Řasy si můžete prohlédnout pod mikroskopem a na interaktivním modelu uvidíte proces fotosyntézy. Přijďte nahlédnout do tajů fotosyntézy a světa mikrořas!


Biotechnologický ústav AV ČR (BTÚ)
www.ibt.cas.cz

Cílem činnosti Biotechnologického ústavu AV ČR, v. v. i. je základní výzkum v oblasti molekulárně biologických věd na špičkové úrovni a výhledově převod biotechnologických metod a molekulárních nástrojů k diagnostice a léčbě patologického stavu buňky do humánní medicíny, případně dalších důležitých oblastí lidské činnosti.


Reprodukce pod mikroskopem
Pojďte s námi zachytit zázrak oplození v přímém přenosu!
Už jste někdy spatřili spermii a vajíčko pod mikroskopem?
Pomocí těchto speciálních technik studujeme unikátnost pohlavních buněk. Za využití zobrazovacích metod můžeme nejen pozorovat, ale i fotit a natáčet jejich vzájemnou interakci.Ústav chemických procesů AV ČR (ÚCHP)
www.icpf.cas.cz

Ústav je významným centrem výzkumu v oblasti chemie, biochemie, katalýzy a životního prostředí a působí jako školící pracoviště doktorandského studia v oboru chemického inženýrství, fyzikální chemie, chemické technologie a biotechnologie.


Chemie v kuchyni
Chemie je všude kolem nás a i kuchyně se může stát chemickou laboratoří! Uvidíte celou řadu zajímavých experimentů s běžnými potravinami a seznámíte se i s návody, jak například připravit domácí olejovou lampu, jak oloupat syrové vajíčko, jak chemicky zhasnout svíčku nebo jak rozdělit barvičky na křídě. Dozvíte se, jaké potraviny pro chemický experiment použít a vše si sami vyzkoušíte.Biologické centrum AV ČR, (BC)
www.bc.cas.cz

Biologické centrum AV ČR, v. v. i., patří mezi největší vědecké instituce ekologicky orientovaného výzkumu v Evropě. Sdružuje pět původně samostatných pracovišť (Entomologický ústav, Hydrobiologický ústav, Parazitologický ústav, Ústav molekulární biologie rostlin a Ústav půdní biologie) a jeho hlavním zaměřením je výzkum v biologických a biologicko-ekologických oborech.


Věda na cestách
Stylový airstream karavan, který kdysi brázdil americké dálnice, přiveze na Festival vědy zajímavé biologicko-ekologické poznatky vědců z Jižních Čech. Bojíte se klíšťat? Víte, jak výživné jsou řasy? A kolik brouků žije kolem nás? Přijďte a uvidíte!Fyzikální ústav AV ČR (FZÚ)
www.fzu.cz

Fyzikální ústav je s více než 600 vědeckými pracovníky největším ústavem Akademie věd ČR. Tomu odpovídá i šíře výzkumu: zaměřujeme se na základní i aplikovaný výzkum v oblasti fyziky elementárních částic, kondenzovaných systémů a pevných látek, optiky, fyziky plazmatu a laserové fyziky.


Objevte krásu částic
V našem stánku si budete moci pomocí mlžné komory sami vyzkoušet, jak vypadají stopy částic alfa i beta nebo rozpadu radonu. Dozvíte se, jak se elementární částice zkoumají v CERNu a k čemu je nám to užitečné.Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB)
www.uochb.cz

ÚOCHB AV ČR je jedním z nejúspěšnějších výzkumných pracovišť. V laboratořích vybavených moderními technologiemi se rodí poznatky o chemických dějích a fungování života na molekulární úrovni, vznikají nové materiály či základy budoucích léků. Z výzkumu prof. Antonína Holého vzešla celá řada antivirotik, která dnes v podobě léků patří mezi nejdůležitější zbraně v boji proti AIDS a žloutence typu B.


Načasovaná chemie
Čas hraje v chemii důležitou roli. Předvedeme vám reakce, které při svém průběhu právě roli času zviditelňují. Budeme tedy pozorovat barevné oscilace či náhlé změny zabarvení roztoků, tzv. chemické hodiny.


Magická chemie
Vzájemné ovlivňování molekul a světla nám odkrývá strukturu studovaných látek. Molekuly mohou světlo jak pohltit tak vydávat. Na vlastní oči uvidíte přeměny světelné, tepelné a chemické energie. Názorné ukázky zahrnou různé druhy hoření. Neviditelné kresby vhodné pro špionáž nebo jako ochranné prvky bankovek, cenin a dokladů. Pomocí elektrické energie namnožíme svítící plazmu.


Chemická komunikace hmyzu
Chemická komunikace je nejstarší podobou dorozumívání – používají ji i jednobuněčné organismy. Na souši dominují chemické komunikaci malé, vzduchem se šířící molekuly – feromony, které příjemci vnímají pomocí čichu. Společenský hmyz který dokonale ovládl využití feromonů pro složitou komunikaci (nejen) uvnitř svých hnízd. Předvedeme vám, k čemu tuto komunikaci používají například termiti.


Chemické světlo a virtuální realita
Černý stan s virtuální prohlídkou těch nejtajemnějších zákoutí Ústavu organické chemie a biochemie v kombinaci s ukázkami pokusů s chemickým světlem. Zkuste najít tu správnou kombinaci, která tento stan rozsvítí!Astronomický ústav AV ČR (ASÚ)
Evropská kosmická agentura (ESERO)
www.vesmirprolidstvo.cz
www.asu.cas.cz
http://esero.sciencein.cz

Výzkumný program Akademie věd Vesmír pro lidstvo je zaměřen na posílení spolupráce mezi vědeckou komunitou a technickými týmy při vývoji a testování nových technologií kosmického výzkumu, zejména družicových přístrojů pro astronomická a planetární pozorování, která jsou klíčovým prvkem na cestě k hlubšímu porozumění fyzikálních procesů ve vesmíru a podstatě hmoty.


Vesmír pro lidstvo
Program Strategie AV21 spojí letos dva ústavy Akademie věd a Vzdělávací kancelář Evropské kosmické agentury do jednoho "vesmírného hnízda". Kromě pozorování dalekohledy, včetně toho největšího v ČR s průměrem zrcadlového objektivu 2 metry a hmotností otáčivých částí 80 tun, se astronomové podílejí na mnoha vesmírných misích Evropské kosmické agentury (ESA).
Podílíme se na misích ke Slunci, k ledovým měsícům kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiter nebo na technologické dvojici družic, které na oběžné dráze zajistí dlouhodobé pozorování zatmění Slunce.Ústav fyziky atmosféry  AV ČR (ÚFA)
www.vesmirprolidstvo.cz
http://okf.ufa.cas.cz

Oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR navazuje na bohatou tradici kosmického výzkumu známou zejména z programu malých československých a českých družic Magion. V současné době se pracovníci tohoto oddělení podílí na návrhu a vývoji vědeckých přístrojů pro významné evropské projekty zaměřené na výzkum Slunce, Marsu nebo Jupiteru. V neposlední řadě se také účastní bádání založeném na analýze vědeckých dat z předních mezinárodních umělých družic a meziplanetárních sond.Ústav pro českou literaturu AV ČR (ÚČL)
www.ucl.cas.cz

Vědecký ústav, který zajišťuje základní výzkum české literatury v jazykovém i teritoriálním vymezení od počátků do současné doby. Vědecká činnost pracoviště obsahuje mnoho literárněvědných disciplín: literární historii, teorii literatury, výzkum literární kultury, literárněvědnou lexikografii, editologii a textologii a v neposlední řadě bibliografii a další vědeckou práci.


Padělatelské doupě
Žili skutečně praotec Čech, kněžna Libuše či pěvec Lumír a další bájné postavy českých dějin? Jak se se zprávami, které o nich máme, vyrovnávali spisovatelé a umělci? Proč dějiny dokonce falšovali a přetrvalo něco z toho do dnešní doby? Přijďte si pro odpovědi nejen na tyto otázky do Padělatelského doupěte!


Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Odhalte taje periodické tabulky prvků

Vysoká  škola chemicko-technologická v Praze spojuje tradici s nejmodernějšími nano- a biotechnologiemi a dalšími progresivními směry a obory ve vědě a výzkumu.

www.vscht.cz


Periodická tabulka prvků
Letos slaví periodická tabulka prvků narozeniny. Je jí 150 let. Přijď na stánek VŠCHT Praha, nahlédni pod pokličku písmenkové polévky prvků a odhal, co se v ní všechno ukrývá! Budeš mít jedinečnou šanci si na některé prvky sáhnout a zažít s nimi spoustu zábavy.


Věda o skle, keramice a pojivech
Ukázky skelných a keramických biomateriálů aplikovaných ve zdravotnictví, možnosti využití popílků ze spalování uhlí a použití skla v laserové technologii.


Aplikovaná věda v medicíně
Jak věda pomáhá v medicíně? Jak může robot či 3D kamera pomoci pacientům i lékařům při rehabilataci? Jaká další využití mohou technické vědy medicíně nabídnout?


Biologicky aktivní látky z mikroorganismů
U nás můžete ochutnat jak vzniká pivo, od sladu, přes sladinu a mladinu až po finální produkt. A také uvidíte fotobioreaktor v akci, ve kterém se pěstují mikroskopické řasy, které někdy nesou označení jako "superpotravina"


Samá voda... Přihořívá...
Moderní technologie pro úpravu pitné vody, kontrolu nápojů, monitoring koupacích vod a zpracování vod odpadních


Chemie v restaurování
Zahrajte si na restaurátory a vyzkoušejte si všechny odborné postupy na rekonstrukci keramického talíře. A pak si napište vlastní rukopis originálním duběnkovým inkoustem a zapečeťte pro lisovní tajemství.


Zdravé a bezpečné potraviny pro každého
Stánek pro malé a větší: veselé, ale i naučné kvízy o výživě člověka; odpovědna, co jste chtěli vědět o výživě člověka a báli jste se zeptat.


Umění konzervace potravin
Složení potravin známe (nebo stanovíme), ale co se děje s potravinou během výroby a do doby než se dostane k zákazníkovi? Proč potraviny tak dlouho vydrží? Máme se jich obávat?


Buňky hrají scrabble
Buňka má zásobu písmen, ze kterých vytvoří na svém povrchu slovo. Baktérie a virus hledají to klíčové slovo, které jim umožní začít zhoubné dílo. My nabízíme vetřelci falešnou zprávu.


Trendy v mlékárenském a kosmetickém průmyslu
Přijďte se dozvědět, jak se vyrábí sýr a ostatní mléčné výrobky. Tušíte, co jsou to probiotika a bakterie mléčného kvašení? Víte, jaký tuk je nejlepší na smažení?


Cukry - trendy ve výživě a technologii
Na stánku můžete ochutnat jak klasický chléb a pekařské výrobky, tak některé moderní produkty z obilovin včetně například také bezlepkových. Dozvíte se, jak obilí putuje z pole do mlýna, jak se vyrábí mouka a jak se z mouky vyrábí chléb, pečivo nebo třeba těstoviny.


Analytika a chemické inženýrství
Uvidíte ukázky moderních technologií z oblasti Analytické chemie i Chemického inženýrství. Seznámíme Vás například s technologií chytrých nanočástic, tzv. „chemických robotů“, které mohou sloužit při léčbě obtížně zvladatelných nemocí - dokáží cíleně dodat léčivo na místo určení. Analyticky ověříme složení nejen těchto léčiv, ale i alkoholických nápojů a šperků – prokážeme pravost i zdravotní nezávadnost.


Mikroskopický vesmír
Přijďte se dozvědět něco více o tématu „Věda je zdraví“, ať už formou naučnou anebo zábavnou. Seznamte se s mikroorganismy, které nás obklopují anebo objevte krásu virtuální reality 3D zobrazení biologických objektů. Zjistěte, jak vypadají zblízka nádorové buňky a k čemu při výzkumu slouží. To vše a mnohem více na našem stánku pro malé i velké.


Hrátky s fyzikou a fyzikální chemií
Přijďte se podívat na interakci světla s látkami. Také předvedeme destilaci a měření hustoty.


Střední průmyslová škola zeměměřická
Jak se zaměřují mapy?

http://spszem.cz

Jsme jediná samostatná střední škola v ČR, která připravuje budoucí měřiče a odborníky v oblasti geodézie, kartografie, fotogrammetrie, geografických informačních systémů a katastru nemovitostí. Odborné znalosti a dovednosti získávají žáci jak ve škole, tak i v odborných firmách, se kterými škola dlouhodobě spolupracuje. 


Jak se zaměřují mapy?
Zeměměřičem byl třeba Old Shatterhand nebo postavy v seriálu Návštěvníci. Ale dnes už je vše jinak… vývoj informačních systémů jde kupředu a tzv. „robotická totální stanice“ pracuje s naprostou přesností.  Totální stanice je univerzální zeměměřický přístroj pro měření a registraci měřených hodnot vzdáleností, vodorovných směrů a výškových úhlů. Přijďte si vyzkoušet práci zeměměřiče, bez které bychom neměli přesné mapy ani GPS navigaci!

Univerzita Karlova
Univerzita Karlova
Nejstarší a moderní

Pražskou univerzitu založil český a římský král Karel IV. listinou ze 7. dubna 1348 jako první z vysokých učení na sever od Alp a na východ od Paříže. Univerzita Karlova tak náleží k starým evropským univerzitám. V současnosti se skládá ze 17 fakult.1. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy
www.lf1.cuni.cz

1. Lékařská fakulta byla v roce 1348 jednou ze čtyř zakládajících fakult celé Univerzity Karlovy. Fakulta je zapojena do velkých vědecko-výzkumných infrastruktur a mezinárodních programů, spolupracuje se zahraničními univerzitami po celém světě a s klinikami 5 pražských nemocnic.


Medicína v simulacích

Víte, že výuka medicíny se dnes již neobejde bez důmyslných simulátorů? Víte, že abyste se nebáli třeba k zubaři, studenti oboru stomatologie se učí používat vrtačku na tzv. „fantomech“? Nejstarší lékařská fakulta nedávno otevřela zcela moderní Centrum lékařských simulací, které vám přestavíme.Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
www.natur.cuni.cz

Infopoint Přírodovědci.cz
www.prirodovedci.cz

Parta nadšenců z Přírodovědecké fakulty UK vám pomůže poznat stránky přírody, o kterých jste třeba ještě neslyšeli. Přírodovědci.cz vám ukáží, zač je toho loket ve vědě a výzkumu! Můžete se těšit na spoustu zajímavých pokusů, workshopů a praktických ukázek týkajících se témat čtyř hlavních studijních oborů – biologie, chemie, geografie a geologie – a jejich uplatnění.


Pátrání po tajemstvích přírody s biology

DNA, bílkoviny, buňky, viry, mikroorganismy, rostliny i živočichové, člověk a jeho svět . . . biologie je širokou disciplínou a těžko odhadnout její začátek a konec. Vydáte se s námi na pátrání po tajemstvích přírody, která vás často překvapí nečekanými souvislostmi?


Chemie nejen v laboratoři

Myslíte si, že chemie se dělá jen v laboratoři se spoustou zkumavek, barevných roztoků, dýmu a jisker? Ukážeme vám ukážeme, že "chemie" je všude kolem nás, využíváme ji ve spoustě profesí a možná vás ovlivňuje víc, než byste čekali!


Svět očima geografů a demografů

Ukážeme, že geografové a demografové vnímají svět jinak – netradiční pohled na známá místa, populace nebo mapy. Přijďte si vyzkoušet vlastní znalosti a dozvědět se více o geografii o tom jak vzniká mapa, jak v ní číst a orientovat se.


Geologova cesta přírodou

Geologova cesta přírodou začíná přímo pod našima nohama a může vést až do samotného středu Země. Na své cestě se geolog setkává s atomy i obřími skálami, hmotou zcela vychladlou či teplou tisíce stupňů, starou miliardy let či vzniklou minulý týden. Vydáte se s námi na tuto dobrodružnou cestu?  Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy
web.etf.cuni.cz

Evangelická teologická fakulta byla založena před 100 lety. Součástí Univerzity Karlovy je od roku 1990. Studijní program je koncipován tak, aby zajistil široké humanitní vzdělání s důrazem na rozvoj kritického myšlení.


Přes hranice věků, kultur i náboženství.
Vše souvisí se vším – archeologie dávných věků a různých kultur, které se nám uchovaly ve starých textech psaných zaniklými jazyky, se promítá do vnímání světa očima různých náboženství. Věda a výzkum na ETF UK zahrnuje celou řadu témat a projektů!Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové
www.faf.cuni.cz

Studium na Farmaceutické fakultě umožňuje získat znalosti o léčivech, léčivých přípravcích, jejich účinku a hodnocení. Po vystudování je farmaceut všestranně vzdělaný odborník, který své znalosti uplatní v lékárně, v průmyslu i výzkumu.


Farmaceutem na vlastní kůži
Chodíte do lékárny? A víte, co všechno musí znát farmaceut? Nejsou to jen léčiva a léčivé přípravky. Je to především chemie, biologie, botanika… Musí umět bezpečně rozeznat léčivé a jedovaté rostliny, rozpoznat neznámé látky, vyrobit tabletu, umíchat mastičku, ale musí se vyznat i v zákonech!Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
www.ff.cuni.cz

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy je tradičním centrem české vzdělanosti a nejvýznamnější českou humanitně orientovanou vzdělávací institucí.


Je vztah slov a věcí náhodný?
Poznáte slavné filozofy? Mnozí z nich byli našimi studenty! Vyfoťte se jako slavní absolventi, ale něco za něco: projdete kvízem, kde s překvapením zjistíte, že myšlení, slova a věci nejsou tak úplně v náhodném vztahu….Fakulta sociálních vědy Univerzity Karlovy
www.fsv.cuni.cz

Fakulta sociálních věd je druhou nejmladší fakultou Univerzity Karlovy. Hlavním cílem fakulty je rozvíjet profesní přípravu v klíčových sociálněvědních oborech: ekonomii, komunikačních studiích, mezinárodních teritoriálních studiích, politologii a sociologii.


„To letí století“ – karetní hra
Přijďte si zahrát hru o moderních dějinách. Zkuste si, zda znáte nejdůležitější události posledních 100 let naší republiky!Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy
www.ftvs.cuni.cz

Zhodnoťte své předpoklady pro pohybovou zátěž, posuďte svou aktuální hmotnost a možnost návrhu programu pro její úpravu. Také si zhodnotíte stav svého svalového aparátu jako nezbytného předpokladu pro fyzickou zdatnost. To vše má vliv na životní styl, hlavně pak změnu ze sedavého na aktivní.


Jakou máte fyzičku?
Přijďte si k nám nechat změřit sílu a odhadnout tělesnou kompozici.Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
www.ktf.cuni.cz

Katolická teologická fakulta je jednou z menších fakult univerzity, o to rodinnější prostředí však vytváří a nabízí studentům – další z fakult s multidisciplinárním humanitním zaměřením.


Kdo je kdo?
Víte, co dělá kunsthistorik, kurátor, historik, teolog, pastorační asistent či etik? Ne? Přijďte se podívat k našemu stanu kde vám ukážeme, co se skrývá za těmito názvy!3. lékařská fakulta, Univerzita Karlova
www.lf3.cuni.cz

Operace končetin, páteře a pánve
Už jste si někdy něco zlomili? Kdo ano, ten ví, že většinou stačí pouze sádra, ale někdy je vše mnohem komplikovanější a musí nastoupit znalosti a umění lékařů. Mladí lékaři z Ortopedicko-traumatologické kliniky se pokusí pomocí simulovaných operací ukázat výsledky výzkumu v léčbě onemocnění a poranění kostí a kloubů.Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy
www.lfp.cuni.cz

Plzeňská lékařská fakulta je jediným zástupcem Univerzity Karlovy v Plzeňském kraji. Na fakultě jsou dva studijní programy - všeobecné lékařství a zubní lékařství.


První pomoc prakticky
Studenti ze spolku Life Saving Support budou s návštěvníky nacvičovat poskytování první pomoci. Poučí je o správném přístupu ke zraněným, předvedou resuscitační techniky na figurínách a zacházení s přístrojem AED (automatický externí defibrilátor). K atraktivní výuce první pomoci využijí studenti i tzv. „maskování“, kdy s pomocí různých materiálů vymodelují na dobrovolnících věrohodně vyhlížející napodobeniny zlomenin, popálenin, cizích těles v ráně a jiných zranění.


Prevence rakoviny samovyšetřením
Prevence rakoviny samovyšetřením - vyzkoušejte si na modelu prsou a varlat najít riziková místa. Čísla varují!


Když medvídek musí do nemocnice
A má strach z bílého pláště - přiblížíme povolání lékaře na velkém modelu plyšového medvěda s vyjímacími orgány.Matematicko-fyzikální fakulta UK
www.matfyz.cz

Matematicko-fyzikální fakulta UK je respektovanou školou, slovo Matfyz je považováno za synonymum pro excelenci ve vědě i výuce. Absolventy naleznete v mnoha špičkových firmách i na věhlasných světových univerzitách.


Fyzika a kapalný dusík
V kapalném dusíku vše zkřehne jako sklo, magnety dokáží levitovat nad supravodiči, pohyb molekul vzduchu se v nafukovacím balónku skoro zastaví, ale lze z něj uvařit i zmrzlinu. To všechno umí kapalný dusík!Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy
www.pedf.cuni.cz

Úkolem Pedagogické fakulty je příprava učitelů pro všechny typy a stupně škol, příprava odborníků a vědeckých pracovníků v pedagogice, edukativní psychologii a didaktice. Poskytuje jak budoucím, tak i stávajícím učitelům specializované odborné vzdělání na vysoké úrovni.


Matematika je hra!
Víte co jsou to „Goblíci“? A že při  žonglování je nutné počítat? Že váš pokojíček je vlastně geometrická konstrukce? Zjistíte, že i neoblíbené zlomky mají svou nezastupitelnou úlohu…není matika jako matika, může být zábavná a hravá - přijďte si vyzkoušet matematické hrátky jinak!


Drosophila pod mikroskopem
Víte co je Drosophila? Budoucí učitelé předvedou jak se „učí“ učit přírodní vědy a zavedou vás třeba do mikroskopického života obyčejného jehličí nebo kuchyňské  cibule…
Studentský spolek Drosophila populárním způsobem přibližuje výuku a šíří všeobecné povědomí o didaktice přírodních věd mezi studenty i veřejností.

Česká televize
On air - vysíláme!

www.ceskatelvize.cz

Česká televize je jedinou českou veřejnoprávní televizí poskytující své vysílání celoplošně na území Česka.


On air - vysíláme!
Přijďte si do našeho televizního studia vyzkoušet, jaké to je postavit se před opravdovou televizní kameru. Na chvíli se z vás stane moderátor, reportér, kameraman nebo střihač. Ať už budete stát před nebo za kamerou, poznáte, jak se vám zrychlí tep, až se rozsvítí červené světýlko a budete v živém vysílání. I když to bude jenom na obrazovku před naším televizním stanem.

Rok digitálního podnikání 2019
Jak na inovace?

www.amsp.cz
www.rokdigitalnihopodnikani.cz

Představujeme hlavní podnikatelskou událost roku 2019 - celoroční aktivitu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR na podporu digitalizace českých firem. Vlastní (nedotační) projekt AMSP ČR "Rok digitálního podnikání 2019" má ambici pomáhat českým firmám vyhledávat, zavádět a realizovat digitální inovace pro zvýšení produktivity a digitalizaci jejich produktů a služeb.


Jak na inovace?
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR vyhlásila nový projekt pro malé a střední firmy pro rok 2019: Rok digitálního podnikání 2019. Projekt má ambici pomáhat českým firmám vyhledávat, zavádět a realizovat digitální inovace pro zvýšení produktivity a digitalizaci jejich produktů a služeb. Buďte u toho! Nestůjte stranou!


Akademie řemesel Praha – Střední škola technická
Řemeslo je věda!
Expozice je součástí Roku digitálního podnikání 2019

www.zelenypruh.cz

Akademie řemesel Praha - SŠT je školou s 65letou tradicí. Cíleně směřuje k rozvoji kvalitního technického vzdělávání, k udržení tradičních řemesel ve společnosti a přípravě odborníků pro současný trh práce v oborech zaměřených na stavebnictví, strojírenství, elektrotechniku a služby. Škola se rozvíjí jako centrum celoživotního učení.


Řemeslo je věda!

Současný trh práce trpí nedostatkem technicky vzdělaných lidí. Chybí kvalifikovaní řemeslníci. Přijďte si vyzkoušet ukázky digitalizace řemesla z našich oborů. Digitální gramotnost bude do budoucna stejně důležitá jako čtení, psaní a počítání.


Pomocí nastavitelného virtuálního svařovacího simulátoru si můžete vyzkoušet svařovat bez rizika, efektivním a zdroje šetřícím způsobem nebo se seznámit s alternativním řešením pohonu aut na elektřinu a s jejich konstrukčním řešením. A můžete se i svézt!

Střední průmyslová škola kamenická a sochařská Hořice
Sochaři a 3D technologie
Expozice je součástí Roku digitálního podnikání 2019

www.spsks.cz/skola/technicke-vybaveni/

Sochařsko-kamenická škola v Hořicích byla založena v 80. letech 19. století jakožto c. k. odborná škola. Kamenosochařství je tradičním uměleckým oborem, vyučovaným od roku 1884. Řada absolventů byla nebo je významnými umělci.


Sochaři a 3D technologie

Přijďte si zkusit původní uměleckořemeslné postupy sochařské reprodukce metodou virtuálního sochařství. 3D virtuální modelaci ve virtuální prostředí je následně možné převést do materiálu tradičního – kamene nebo jiného podobně obrobitelného. 3D skener, 3D modeling a CNC robotické rameno umožňuje skloubení jedinečné tradice českého sochařství a současné hi-tech technologie.
Ukázky 3D technologií a postupů využívaných pro sochařství a kameníky

Šikovné děti, z.s. – Kutil Junior
Řemeslné dílny
Expozice je součástí Roku digitálního podnikání 2019

www.kutiljunior.cz

Projekt Kutil Junior přináší polytechnickou výchovu do škol ve formě pravidelné výuky dílen, jednorázových workshopů i volnočasových kroužků a táborů. Děti se učí pracovat s nářadím, vyrábí praktické a funkční výrobky, které si odnesou domů. Pořádáme i workshopy pro seniory a rodiče s dětmi. Pořádáme řemeslný program Řemeslo dětem v rámci veletrhů FOR ARCH a FOR PASIV a dalších.


Řemeslné dílny
Víte jak opracovat dřevo? Řezat, vrtat, zatloukat…zkuste pracovat se dřevem za použití tradičního nářadí - pila, kladivo, vrtačka apod. Seznámíte se s technologií vakuování plastu, kterou si budete moci vyzkoušet a následně si z vytvořené šablony odlít magnetku z polymerové sádry.

Air Products spol. s r.o.
Využití plynů v každodenním životě

Air Products je přední světový dodavatel technických plynů a technologií pro celou řadu průmyslových odvětví. Působí v 50 zemích světa, kde svůj obor popularizuje a vzdělává v něm nové odborníky. Ať už jde o potravinářství a výrobu nápojů nebo energetiku, zdravotnictví, strojírenskou výrobu či úplně jiné obory, bez technických plynů se totiž neobejdou. Air Products všechny tyto plyny dodává, stejně jako technologie, které používání plynů provázejí. A protože je věda v jejich podání reálná, na tomto festivalu nesmí chybět!


Využití plynů v každodenním životě
www.airproducts.cz


Interaktivní stánek společnosti Air Products!  Kyslík, dusík, vodík, argon, acetylen, oxid uhličitý, helium a mnoho dalších jsou pro průmysl nepostradatelné stejně jako elektřina nebo voda. Pro člověka jsou důležité úplně stejně. Plyny nás všechny provázejí po celý život. Pijeme nápoje sycené oxidem uhličitým, konzumujeme potraviny uchovávané v dusíkové atmosféře, a když je nám nejhůř, dýcháme čistý kyslík.  Vyzkoušejte si experimenty s tekutým dusíkem a podívejte se, jaké je využití plynů v každodenním životě. Plyny totiž nemusí být jenom neviditelné nehmatatelné chemické vzorce. Přijďte se podívat, co všechno plyny umí, jak se projevují, jak se mění dle skupenství a jak reagují s okolím. Chemie je velmi inspirativní, když nahlédneme správným úhlem pohledu!

Česká zbrojovka
Od studenta k profesionálům

www.czub.cz

Více než osmdesát let patří Zbrojovka, a.s. mezi přední světové výrobce zbraní pro sport a hobby, lov a ozbrojené složky.


Od studenta k profesionálům

Přijďte si vyzkoušet naše produkty na laserové střelnici, seznámit se s vývojem, konstrukcí a využitím balistických ochranných prostředků, které používají profesionální ozbrojené složky Policie ČR nebo Armády ČR.
Staňte se na chvíli třeba členem CZ Shooting teamu reprezentujícím Českou zbrojovku na střeleckých soutěžích na profesionální laserové střelnici!
Střední škola – Centrum odborné technické přípravy (COPt)


www.copt.cz
Krása zbraní – co umí umělecký rytec?

Studenti Centra odborné přípravy ukáží své umělecké nadání a řemeslnou zručnost s jakou umí ovládat výtvarné prostředky a techniky, opravit a obnovit zdobení zbraní, vyrobit nůž a ovládat tradiční technologické postupy a techniky…

Cetin
CETIN a.s.
CETIN Gaming Zone

www.zrychlujemecesko.cz

Jsme CETIN, Jsme stabilní rychlý internet a našimi největšími odběrateli služeb jsou telekomunikační operátoři. Ti využívají naši rozsáhlou telekomunikační síť, která pokrývá 99,6 % obyvatel a je největší v České republice. Bližší informace o nás i dostupnosti naší infrastruktury se dozvíte na www.zrychlujemecesko.cz.


CETIN Gaming Zone
Žijeme v době, kdy si nikdo z nás nedokáže život bez internetu představit. A abyste takovou situaci nemuseli zažít, je naše práce. Ať už chcete prohlížet sociální sítě, sledovat televizi, pracovat, nebo hrát hry. V naší CETIN Gaming Zóně si můžete sami vyzkoušet, jaký je rozdíl např. hrát hry na kvalitním a méně kvalitním typu připojení, nebo se vyfotit v našem fotokoutku.

Valeo
Valeo Smart technology for smarter cars
Sci-fi nebo realita?

www.valeo.cz

Valeo je dodavatelem pro automobilový průmysl a partnerem automobilek na celém světě. Jako technologická společnost navrhujeme inovativní řešení pro chytrou mobilitu se zvláštním důrazem na autonomní řízení a snižování emisí CO2.


Sci-fi nebo realita?
S firmou Valeo se přeneseme do budoucnosti díky virtuální realitě, která nám umožní vidět, jak může auto řídit samo. Co si sednout do testovacího auta a vyzkoušet nejnovější technologie? Ukážeme, jak auto rozpoznává nejen věci před sebou, ale i gesta řidiče. Jako lego si můžete složit část palubní desky, kde se ovládá autoklimatizace. Zapadnou vám tlačítka tam, kam mají? A víte, co je za nimi? Jak vypadá led dioda, která nám ve tmě pomáhá se na palubní desce zorientovat? Pojďme společně poznat, jak funguje technika v autě!

Úřad průmyslového vlastnictví ČR
Úřad průmyslového vlastnictví ČR
Jak se stát vlastníkem patentu?

Úřad průmyslového vlastnictví je ústřední orgán státní správy České republiky, v jehož působnosti je ochrana průmyslového vlastnictví, zejména plní funkci patentového a známkového úřadu.


Jak se stát vlastníkem patentu?
https://upv.cz/cs/vzdelavani/rubrika_pro_mlade


Jsme český patentový a známkový úřad. Na stánku zjistíte, co je to duševní vlastnictví a co do něj patří. Dozvíte se, jak je to s patenty a s ochrannými známkami. A co musí Váš nápad splňovat, abyste se mohli chlubit, že jste vlastníkem patentu? A dá se chránit i to, že výrobek má zajímavý tvar? V kvízech a dalších hrách si vyzkoušíte, jestli poznáte slavné vynálezce a jejich patenty nebo jakou cestu je třeba ujít za zápisem ochranné známky. Uvidíte, jaké nápady můžeme najít v patentových databázích. Naučíme vás, jak je vyhledat.  Ukážeme vám i další zajímavé databáze. A budete se nás moci zeptat na všechno, co byste chtěli o patentování vědět.

Technologická agentura ČR
Na co nám ta věda je?

www.tacr.cz 

Technologická agentura ČR (TA ČR) je státní instituce, která podporuje výzkum a inovace. Výsledky projektů podpořených TA ČR přinášejí užitek nejen naší zemi ale každému z nás. Představíme vám využití výsledků výzkumu v praxi tam, kde byste to vůbec nečekali. A přitom jste jejich uživateli i vy. 


Na co nám ta věda je? 
Výzkum a moderní technologie se dotýkají denně života každého z nás. Víte, že existují tzv. „kreativní“ technologie, technologie, které pomáhají společnosti či ve vzdělávání? Uslyšíte poutavá a překvapivá povídání o: 

1. Technology for Society: Jsme stále více pod vlivem nových technologií, které nám přináší mnoho nového. Nemusíme všichni pochopit, proč to funguje, prostě to tak je. Je to jako s dvojitým saltem vzad. Nevíte, jak to funguje, nevíte, co se děje v těle akrobata, jste si ale jisti jeho elegancí a krásou jeho salt a jen tušíte, kolik je za tím dřiny a nepodařených pokusů. 

2. Technology for Creativity: Jak se daří spolupráci kreativců, umělců, vědců a mágů IT technologií? Jak vypadá často požadovaná mezioborovost v praxi? Kdo a jak ji podporuje, jaké jsou její bariéry a co přináší lidem? 

3. Technology for Education: Chytří lidé se potřebují chytře vzdělávat. Jaké jsou aktuální a budoucí trendy technologií, které umožní kvalitnější výuku a vzdělávání dalším generacím? 

4. Technology for Research: Posun ve vědě, inovace a nové přístupy, o tom je věda a výzkum. Proto představíme možnosti, které v oblasti vědy a výzkumu nabízejí tzv. „cloudové služby“. Ukážeme příklady využití cloudových služeb na českých školách, včetně zajímavých projektů, do kterých je možné se zapojit. Přijďte si poslechnout, jak tyto služby, především služby v oblasti strojového učení, umělé inteligence, služeb na správu big data a hotových připravených řešení, mohou posunout dosavadní poznatky a zároveň spojovat vědce po celém světě. 

Univerzita obrany v Brně
Co vše umí profesionální voják?

www.unob.cz

Univerzita obrany je jediná vojenská vysoká škola v ČR. Na fakultě vojenské leadershipu, fakultě vojenských technologií a fakultě vojenského zdravotnictví, připravujeme budoucí vojenské profesionály pro ozbrojené síly v manažerských, technických a zdravotnických oborech. Univerzita je významným vědecko-výzkumným a expertním centrem v oblasti obrany.


Co vše umí profesionální voják?

Víte co je hyperspektrální kamera? Z televizních seriálů určitě ano – tato kamera dokáže zobrazovat objekty v kompletním spektru dopadajícího světla a zlepšovat jejich identifikaci. Přijďte si vyzkoušet tajemná odhalení!
Staňte se pilotem! V našem stanu můžete ve virtuální realitě pilotovat letadlo a dozvědět se jak se tvoří a zobrazují virtuální objekty. Pocit svobody v oblacích musíte zažít!


Použití Hyperspektrální kamery

Návštěvníci stánku si budou moci vyzkoušet, jak hyperspektrální kamera dokáže zobrazovat objekty v kompletním spektru dopadajícího světla a zlepšovat jejich identifikaci.


Virtuální realita letounu

Návštěvníci stánku budou moci ve virtuální realitě pilotovat letadlo a současně získat informace o tvorbě a zobrazování virtuálních objektů.


Kriminalistický ústav Policie ČR
K čemu slouží terminální balistika

www.policie.cz/kriminalisticky-ustav-praha.aspx

Kriminalistický ústav je útvarem Policie ČR s celostátní působností, který se specializuje na výkon kriminalisticko-technické a znalecké činnosti v oborech kriminalistika, chemie, písmoznalectví, strojírenství a elektrotechnika. Je zapsán ve II. oddílu seznamu znaleckých ústavů vedeném Ministerstvem spravedlnosti. Již řadu let vykonává aplikovaný výzkum v oboru kriminalistika.


K čemu slouží terminální balistika
Jednou z oblastí forenzní balistiky je terminální balistika, která se zabývá interakcí střely a cíle. Představíme mobilní pracoviště terminální balistiky, které vzniklo v rámci bezpečnostního výzkumu. Za pomoci speciální techniky mohou kriminalističtí znalci sledovat dopad a chování konkrétní střely na cíl a získávat tak poznatky důležité k objasnění trestné činnosti.

Prusa Research by Josef Prusa
3D tiskárny

www.prusa3d.cz

Josef Prusa od roku 2009 navrhuje a staví 3D tiskárny. Všechna práce v této oblasti je open-source (volně dostupná pro jakékoli použití) pod projektem RepRap. Jeho kdysi jednoletý start-up nyní čítá přes 400 zaměstnanců a neustále roste. A jeho tiskárny Prusa i3 jsou podle uznávaného portálu 3DHubs nejpoužívanější na světě .


3D tiskárny
Naše 3D tiskárny sbírají skvělé recenze a ocenění po celém světě. Víte, co znamenají zratky ABS, PLA, PET a mnoho dalších? Pokud jste v 3D tisku nováčkem, musí vás zákonitě mást. Představíme 3D tiskárnu Original Prusa i3 MK3S a Multi Material upgrade kit tak, abyste se na 3D tiskárnu mohli dívat jako na partnera, ne jako na černou magii. Pomáháme tak vychovávat novou generaci kutilů, kteří rozumí fungování věcí, umí si je sami opravit a využít!

STRABAG a. s.
Jak obsluhovat bagr – trenažér společnosti Strabag a.s.

www.strabag.cz


STRABAG a.s. je součástí technologického stavebního koncernu STRABAG a patří k předním stavebním společnostem v České republice. Realizujeme všechny druhy staveb v odvětvích dopravního, pozemního a inženýrského stavitelství.


Jak obsluhovat bagr – trenažér společnosti Strabag a.s.

Chtěli jste si někdy vyzkoušet bagrování? Zdá se vám to snadné? Není to tak snadné, jak se může zdát – vyzkoušejte si bagrování na našem trenažéru!

Vysoká škola ekonomická v Praze
Vysoká škola ekonomická v Praze
Za vším hledej data a peníze

www.vse.cz

Vysoká škola ekonomická v Praze je univerzita s tradicí, která nabízí kvalitní vzdělání na všech stupních vysokoškolského studia v nejširším spektru ekonomických programů. Absolventi VŠE na pozicích managementu státních a soukromých institucí ovlivňují vývoj naší země. Přidej se k nám!


Za vším hledej data a peníze

Hry, sociální sítě, obědy ve škole...za vším jsou data. A my vám ukážeme, že práce s nimi může být zajímavá a zábavná a že IT nejsou jen počítače a programování. Zároveň se můžete těšit na krátkou poznávací cestu do říše peněz. Seznámíme vás s jejich různými formami a funkcemi a odkryjeme vám příběhy, které se ukrývají např. za výrazy „helicopter money“ a inflace.

Technická univerzita v Liberci
V nanosvětě objevujeme velké věci!

www.fm.tul.cz/studenti

Technická univerzita v Liberci poskytuje nejen studium technických, ale i humanitně a přírodovědně zaměřených oborů na sedmi fakultách. Vedle vzdělávací role se orientujeme také na vědu a výzkum. Jedním z nejvýznamnějších směrů výzkumu i studia jsou nanotechnologie a nanomateriály pro medicínské aplikace.


V nanosvětě objevujeme velké věci!

Nanotechnologie studují a vytvářejí objekty s rozměry kolem tisíciny až milióntiny milimetru. V nanosvětě se vlastnosti látek dramaticky mění a nabízejí proto obrovské uplatnění v mnoha oborech. Ukážeme zejména nanovlákenné materiály a nanočástice pro medicínu. Přijďte si vyrobit svá nanovlákna!

Západočeská univerzita v Plzni – Fakulta elektrotechnická
Smart textilie a tištěná elektronika

www.fel.zcu.cz

Fakulta elektrotechnická je od září 1991 součástí Západočeské univerzity v Plzni. Fakulta dlouhodobě prokazuje schopnost úspěšně aplikovat výsledky své výzkumné a vývojové činnosti v praxi řadou průmyslových aplikací na základě spolupráce s mezinárodními podniky.


Smart textilie a tištěná elektronika
Inteligentní hasičská uniforma smartPRO a rukavice sensPRO, které dovedou pomocí integrovaných senzorů zefektivnit zásah a chránit životy hasičů? To není vzdálená hudba budoucnosti ani sci-fi, ale ukázka našeho současného vědeckého výzkumu. Přijďte se podívat!

Centrum pro talentovanou mládež, z.s.
Kouzla s hmotou a šálení smyslů

www.ctm-academy.cz


Centrum pro talentovanou mládež je nezisková organizace, která umožňuje motivovaným dětem nahlédnout do oborů, které je zajímají prostřednictvím Objevitelských sobot, příměstských táborů a online kurzů v angličtině. Účastníci Objevitelských sobot si mohou vyzkoušet nejrůznější témata, od egyptologie, přes programování, pokusy nebo tvoření a sestavit si tak vlastní sobotní program na míru.


Kouzla s hmotou a šálení smyslů

Přijďte si k nám vyzkoušet, co všechno vydrží nenewtonovská kapalina! Jak se může změnit z pevné látky na magnet či gumu? Ukážeme si také, proč nebe vidíme modré a trávu zelenou. Fyzika je zkrátka zábava!

IQLandia
Biolog – mladý badatel

www.iqlandia.cz

Kam vyrazit na výlet? V unikátní vědecko-zábavním centru s Planetáriem iQLANDIA Liberec si vše můžete osahat a vyzkoušet: 11 expozic, přes 400 interaktivních exponátů, badatelské aktivity v expozicích a workshopy. Pro všechny od 8 let.


Biolog – mladý badatel

Workshop Biolog-Mladý badatel je činnost s biologickou tematikou zaměřený na práci s různými druhy mikroskopů - školní mikroskop, digitální příruční makroskop, stereolupa, mikroskop z mobilu. Do karty biologa sbírejte na jednotlivých stanovištích razítka a získáte odměnu. V soutěži pak můžete vyhrát i volné vstupenky do IQlandie!

Confused
Nebuďte zmatení…

www.confused.cz

Nebuďte zmatení…

Parta nadšenců představí projekt Confused pro středoškoláky, který pomáhá na životních křižovatkách odbočit tím správným směrem. Protože křižovatky jsou občas nepřehledné a špatná odbočka se nemusí vyplatit. Bude připraveno nepřehlédnutelné stanoviště, kde si návštěvníci mohou otestovat a zjistit zájmový profil své osobnosti.
Výsledkem testování je nejenom doporučení oboru/oborů, který by byl pro studenta vhodný, ale i seznam vysokých škol a univerzit včetně vybraných studijních programů.

Celní úřad pro hl. m. Prahu
Celní úřad pro hl. m. Prahu
Dobrodružství s celníky

www.celnisprava.cz

Dobrodružství s celníky

Zažijte práci celníků a jejich psích pomocníků! V akci uvidíte psí odborníky na vyhledávání zbraní, tabáku, omamných látek nebo alkoholu. Specialistou může být i docela malý psík!
Uvidíte, jak musí být profesionální celníci ve službě vybaveni a připraveni i jaké kuriozity lze nalézt při běžné celní kontrole.

Městská policie hl. m. Prahy – oddělení prevence
Máte už řidičák?

www.mppraha.cz


Oddělení prevence poskytuje širokou oblast preventivních aktivit od mateřských škol až po seniory. Jedná se o velmi důležitou složku „občanské informovanosti“. Preventivní poučení může leckdy zachránit i život. Členové oddělení prevence Městské policie hl. m. Prahy vystupují na výstavách, v tisku, rozhlase a televizi, na akcích pořádaných jednotlivými městskými částmi, občanskými sdruženími, školami či jinými organizacemi.


Návštěvníci si mohou vyzkoušet "řidičák naNEčisto“, simulaci dopravních situací, jízdu na dopravním hřišti, projdou "řidičskou zkouškou" a obdrží i „řidičský průkaz“.

BESIP
Vidíme se?

www.ibesip.cz


Preventivní kampaň BESIP zaměřená na děti, chodce, cyklisty i seniory s názvem „Vidíme se?“ si klade za cíl změnit nepříznivý vývoj příčin a následků dopravních nehod, upozornit chodce, cyklisty, děti a seniory na nebezpečí, které jim při pohybu v provozu na silnicích hrozí.


Přijďte si vyzkoušet, zda máte správně seřízené kolo či zda jste správně a bezpečně vybaveni. A umíte se v provozu bezpečně pohybovat? Cyklista i chodec je účastník silničního provozu!

Life Rescue – záchranáři Praha, z.s.
Life Rescue – záchranáři Praha, z.s.
Umíš zachránit život?

www.liferescue.eu


Pražský zapsaný spolek Life RESCUE – záchranáři Praha školicí středisko první pomoci, založený v roce 2001 byl první neziskovou organizací, která měla za svoji jedinou a hlavní činnost zvyšování znalostí v poskytování první pomoci nejen u dětí, dospělých, ale i členů jednotlivých záchranných složek Integrovaného záchranného systému.


Umíš zachránit život? 

Vyzkoušíte si resuscitaci, použití defibrilátoru, naučíte se obvazovat a zastavit krvácení. Jestliže úspěšně projdete testem, obdržíte průkazku Dětského záchranáře.

Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy – chemická jednotka
Hašení je věda i umění

www.hzscr.cz

Mezi hlavní úkoly oddělení chemické služby patří zajištění výjezdů k zásahům s chemickým nebezpečím. Patří mezi ně zejména detekce oxidu uhelnatého, neznámý zápach, nebezpečné zásilky, varny drog nebo znečištění vodních toků v některých případech spojených i s úhynem ryb.


Hašení je věda i umění

Víte jak a proč se v nebezpečných prostorách používá robot? Jak se postupuje třeba při požáru v tunelu nebo když hoří chemikálie? A co vodní toky nebo zápach neznámého původu?
O každodenních činnostech, používané technice a nových technologiích se dozvíte na Festivalu vědy.

Kuberg
Kuberg, s.r.o.
Ekologicky s elektromotorkou

www.kuberg.com


Firma Kuberg, s.r.o., jejíž ambice sahají daleko za hranice naší republiky už několik let věnuje výrobě unikátních elektrických motorek, které se svým osobitým a promyšleným designem nezaleknou srovnání s konkurencí se spalovacími motory. Je to jediná firma, která si své motorky vyrábí od A do Z.


Ekologicky s elektromotorkou

Každá motorka je jiná, ale elektromotorka je ekologická! Vyzkoušejte a uvidíte. Přijďte si společně s dětmi zajezdit a přesvědčit se jestli „chytne“ Vás i Vaše děti!

Pražské vodovody a kanalizace, a.s.
Pražské vodovody a kanalizace, a.s.
Přijďte se osvěžit k vodnímu baru

www.pvk.cz
www.veolia.cz
www.vodnistrazci.cz

Společnost Pražské vodovody a kanalizace, a.s., provozuje vodohospodářskou infrastrukturu hl. m. Prahy. Zabývá se výrobou a distribucí pitné vody a odváděním a čištěním odpadních vod. Zajišťuje výrobu vody pro více než 1,2 miliónu obyvatel hlavního města Prahy a dalších asi 60 tisíc obyvatel Středočeského kraje.


Vodní bar a pražská voda

Přijďte se osvěžit k vodnímu baru Pražských vodovodů a kanalizací. Kromě kvalitní a osvěžující pitné vody z kohoutku se dozvíte jak se „vyrábí“ pitná voda, jak pracuje čistírna vod a jak funguje vodárenský koloběh. A máme připravenu i soutěž!

 

Národní muzeum
Prahou za přírodou

www.nm.cz
www.citynaturechallenge.cz

Národní muzeum založené v roce 1818 je nejvýznamnější českou muzejní institucí. Zaměřuje se na široké spektrum vědních a sbírkových oborů, jak přírodovědných, tak historických i uměleckých. Své sbírky spravuje a vystavuje v 17 objektech v Praze a celých Čechách.


Prahou za přírodou
Máte rádi přírodu? Zajímá vás, co je náplní práce zaměstnanců Přírodovědeckého muzea? Pak si nenechte ujít stanoviště Prahou za přírodou, kde Vám ukážeme zajímavosti z české přírody a kde zjistíte, že zapojit se do přírodovědeckého výzkumu může opravdu každý.

Národní technické muzeum
Jak se krotí elektřina

www.ntm.cz/aktivity/technicke-krouzky/elektrotechnicky-krouzek

Národní technické muzeum v Praze je největší českou institucí specializovanou na muzejní sbírky technického charakteru. Muzeum bylo založeno v roce 1908 jako Technické muzeum Království českého.


Jak se krotí elektřina
Zájemci o krocení elektřiny mohou zkoušet zapojovat jednoduché i složitější obvody tak, aby vše nakonec bzučelo, svítilo, blikalo, Přivezeme i některé záhadné staré stroje, jejichž podstatu je  také elektřina, a kdo bude chtít, může s námi přemýšlet, jak věci fungují.

Fakulta lesnická a dřevařská Česká zemědělská univerzita v Praze
Česká zemědělská univerzita v Praze
Živá univerzita!

www.czu.cz

Česká zemědělská univerzita v Praze patří ke třem procentům nejlepších univerzit na světě. Má jeden z nejzelenějších kampusů v Evropě, v roce 2018 byl dokonce ohodnocen jako 46. nejekologičtější na světě. Nabízí špičkovou vědu a výzkum zaměřenou na širokou škálu oblastí od ekonomie, přes potravinářství, techniku, ekologii až po lesnictví.Provozně ekonomická fakulta
Laboratoř lidského chování v 3D
Provozně ekonomická fakulta představí své světově unikátní pracoviště - laboratoř pro studium lidského chování, která představuje průlom v oblasti komplexního výzkumu lidského chování. Budete se moci přenést do světa virtuální reality a vyzkoušet si originální hry v 3D.Technická fakulta
Centrum polní robotiky - projekt FARMS
Přijďte obdivovat robota Spidera III , který je stvořen pro náročný terén díky svému čtyřkolovému podvozku s pohonem všech kol a možností všesměrového řízení. Robot samostatně sbírá data v terénu, provádí pěstebních zásahy a cílené ošetřování a je schopen kooperace s ostatními pracovními roboty.Fakulta lesnická a dřevařská
Staň se lesníkem a dřevařem
Máte představu o práci lesníka a dřevaře? Víte, jak žije les během střídání ročních období a jak se musí ošetřovat? Co potřebuje znát myslivec a jak se jím stát? My vám to ukážeme.Fakulta životního prostředí
Ochrana vody
Bude voda nad zlato? Stále častěji slyšíme o nedostatku vody a nutnosti s vodou řádně hospodařit. Věda jde kupředu a vědci už dokáží získávat vodu třeba i ze Sahary. Přijďte se podívat na nejnovější trendy v ochraně vody jako jednoho z nejdůležitějších zdrojů života na Zemi.Fakulta tropického zemědělství
Afrika pro vědce je veliká
Tropické zemědělství ve střední Evropě? Africké antilopy v Čechách? Ano - práce vědců je velmi pestrá. Poznejte, jak se dá propojit profese zemědělce, ochránce přírody, učitele a vědce v Africe a jak se africké antilopy chovají u nás.Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů
Hmyz -  hospodářské zvíře v krajině budoucnosti?
Víte, kolik proteinů obsahují různé druhy hmyzu? Zkuste si představit, že budeme za pár let chovat hmyz jako hospodářská zvířata!  Technologie které pronikají do zemědělství nám už nyní umožňují naprosto precizní hospodaření. Přijďte ochutnat hmyzí dobroty a podívat se, jak vypadá zemědělství budoucnosti!

Příběh krve
Ústav hematologie a krevní transfuze
Krev pod lupou

www.uhkt.cz

ÚHKT je největší hematologické centrum v České republice, které má již více než 65 let zkušeností s diagnostikou a léčbou vážných onemocnění krve. Specializuje se nejen na medicínu v denní praxi, ale také na vědu a výzkum.


Krev pod lupou
Víte, jakou máte krevní skupinu? A víte, že objevitelem krevních skupin byl český lékař Jan Janský? Dárcovství správné krevní skupiny je otázkou záchrany života. Zkuste si vytvořit vlastní umělou „kapku krve“ a zkoumat společně s našimi renomovanými lékaři a laboranty pod mikroskopem vlastnosti krvinek, kapku pak vložit do zkumavky a vyhodnotit získané informace. Dalším nositelem informací je naše DNA. Přijďte si složit „DNA origami“ a zjistit jak nositel genetické informace vypadá a co ho tvoří.
V našem stanu se dozvíte vše o krvi a dostanete i drobné překvapení!


Časopis ABC
„Ábíčko je nej!“

www.abicko.cz

„Ábíčko je nej!“
Časopis generace XXI. století, dříve ABC mladých techniků a přírodovědců, jinak též „ábíčko“, je čtrnáctideník technického a přírodovědného zaměření pro mládež.

Tradiční vědeckotechnický časopis ABC, který letos slaví už 60. výročí svého založení, je určen především dětem druhého stupně základních škol. Na stánku nabídne setkání s redaktory, diskuzi o současném i historickém ABC a rozdávání volných výtisků. 

Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s.
Paliva budoucnosti

www.unicre.cz

V Unipetrol výzkumně vzdělávacím centru zkoumáme, jak z fosilních i obnovitelných surovin efektivně vyrábět moderní paliva a další důležité chemikálie. Dále vyvíjíme pokročilé materiály pro průmysl a stavebnictví, ale i uměleckou tvorbu. 


Paliva budoucnosti
Zajímají vás paliva budoucnosti? Ptáte se, jestli budeme jezdit na elektřinu, vodík nebo zpracované odpady? Je papírový sáček ekologičtější než plastový? Budeme odpady přeměňovat na paliva? Je vodík ekologické palivo? Přijďte se podívat a zeptat se k našemu stánku.
Máme pro vás připraveny i zajímavé pokusy.

Masarykova střední škola chemická
Vodní kámen a jak na něj

www.mssch.cz

Masarykova střední škola chemická, důvěrně známá jako "Křemencárna", patří mezi nejstarší průmyslové školy v Praze. Od školního roku 2010/11 vyučuje zcela nová zaměření oboru aplikovaná chemie, která odpovídají požadavkům vysokých škol a chemických a farmaceutických podniků.


Vodní kámen a jak na něj
Víte, jakou doma používáte vodu? Škodí nebo neškodí pračce? A víte, co vlastně znamená, když se řekne „tvrdá voda“ nebo co je vodní kámen a jak vzniká? Na mapě tvrdosti vody ukážeme, jak jsou na tom jednotlivé kraje celé republiky a rádi vám zjistíme, jakou vodu doma používáte.

KIDDUM centrum mladých objevitelů
Postavte si LEGO robota!

www.kiddum.cz

Centrum mladých objevitelů KIDDUM provozuje kroužky Lego Education programů, robotiky a programování jak pro veřejnost tak na celé řadě škol.


Postavte si LEGO robota!
Přijďte si postavit model LEGO robota a rozpohybovat ho. Bude chodit tak, jak si sami naprogramujete!

Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.
Za lepší cestování v MHD

www.dpp.cz

Městský dopravní podnik byl založen roku 1897 pod názvem Elektrické podniky královského hlavního města Prahy. V té době se kromě provozování městské hromadné dopravy zabývaly i výrobou a distribucí elektřiny. V roce 1946 byly Městské podniky pražské přeměněny na Dopravní podniky hlavního města Prahy. V roce 1991 byl Dopravní podnik přeměněn na akciovou společnost, jejímž jediným vlastníkem je hlavní město Praha. Víte, jak je Praha veliká a jak daleko jezdíte? Metrem 65,2 km, tramvají 510 km, autobusem 1 678 km. 


Za lepší cestování v MHD
Stát se řidičem autobusu je častým snem mnohých kluků i některých dívek. Nestačí jen ale jen sedět za volantem. Řidič MHD musí mít nad vozem kontrolu, sledovat provoz, ale také dodržovat celou řadu pravidel a komunikovat s cestujícími. A právě to někdy může být složité.
Dopravní podnik představí funkční model odbavovacího a informačního systému, který používá v soudobých autobusech. Na památku si návštěvníci akce budou moci odnést drobnosti s motivy pražské městské hromadné dopravy.

Komorní orchestr AKADEMIE Praha
Festival vědy Vás zve na koncert

Komorního orchestru AKADEMIE Praha

Program:
L. van Beethoven: Oktet Es dur, op. 103
W.A.Mozart: Symfonie č. 40 g moll, KV 550


Dirigent: Pavel Hryzák

- Neprofesionální Komorní orchestr vědeckých pracovníků při Akademii věd ČR
- Založen před 32 lety
- V symfonické sestavě přes 60 hráčů


Neprofesionální Komorní orchestr Akademie (KOA) byl založen v roce 1987 při Československé akademii věd z iniciativy několika jejích pracovníků – amatérských hudebníků a milovníků komorní hudby ( www.koapha.cz).
V současné době představuje KOA jeden z nejviditelnějších souborů na pražské neprofesionální symfonické scéně.


ŠÉFDIRIGENT Pavel Hryzák obor dirigování studoval na Lidové konzervatoři (dnes Konzervatoř Jaroslava Ježka). Byl soukromým žákem profesora JAMU Františka Jílka a dlouholetého šéfdirigenta České filharmonie Václava Neumanna. Od roku 2004 je šéfdirigentem a uměleckým vedoucím Komorního orchestru Akademie Praha. Občanské povolání: produkční v katedrále sv. Víta v Praze.


Místo konání: Národní technická knihovna
Čas: 19.00 hodin
Vystoupení se koná za podpory Akademie věd ČR a Národní technické knihovny

Veřejná debata s odborníky na téma Je volba profese věda?
Je volba profese věda?

Festival vědy Vás zve na veřejnou debatu

Je volba profese věda?

Kdy a jak by se měl člověk rozhodovat o své profesi? Za jakých podmínek a jak je možné profesi zcela změnit? Jak máme reagovat na měnící se trh práce?

4. září 2019 / 17.00 hodin

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze, Technická 2

 

Pavlína Šťastnová / Výzkumný ústav práce a sociálních věcí Petr Hlaďo / Ústav pedagogických věd Masarykovy univerzity Bohumil Kartous / EDUin Evžen Reitschläger / člen představenstva AMSP ČR

Moderovat bude Aleš Vlk

 
Vstup zdarma
 

Tento web používá ke správné funkci soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Nastavení "cookie" na této webové stránce jsou nastaveny na "povolit cookies", aby vám bylo zaručeno co nejlepší procházení. Chcete-li i nadále používat tuto webovou stránku bez změny nastavení souborů cookie nebo bez stisknutí tlačítka "Souhlasím" dole, dáváte k tomu automaticky souhlas.

Zavřít